Ogłoszenia parafialne – II niedziela po Narodzeniu Pańskim (3.01.2021 r.)

  1. Dziś przypada II niedziela po Narodzeniu Pańskim. Jest to pierwsza niedziela miesiąca. Po Sumie nabożeństwo pierwszoniedzielne. Po każdej Mszy świętej zbiórka parafialnej Caritas.
  2. W środę, 6 stycznia, przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana popularnie Świętem Trzech Króli. Msze Święte będą sprawowane o godz. 8.00, 9.30, 11,00, 12.30, 18.00 i 20.00. 6 stycznia to także Misyjny Dzień Dziecka. Na Mszy o godz. 11.00 będzie fajna niespodzianka dla dzieci. Kolekta zostanie zebrana na potrzeby misyjne. Na zakończenie Mszy świętych poświęcenie kredy i kadzidła. Obecność tego dnia na Mszy świętej dla wierzących jest obowiązkowa.
  3. Zaczynają się ferie. Od Święta Trzech Króli zawieszamy Mszę Świętą o godz. 20.00 w dni powszednie, oprócz sobót. W soboty już na stałe będzie Msza święta o godz. 20.00 – z formularza niedzielnego. Pozostawiamy także adorację Jezusa Eucharystycznego, która będzie trwać codziennie po Mszy Świętej o godz. 18.00 do godziny 20.00. Podczas adoracji w każdy piątek będzie również dyżur księdza w konfesjonale.

 

Fragmenty z Podsumowania roku 2020:

DUSZPASTERSKIE:

Podczas pandemii nie zamknęliśmy kościoła. Zwiększaliśmy tylko liczbę Mszy Świętych i umożliwialiśmy spowiedź na zapisy w sali nr 16. Transmitowaliśmy blisko 100 nabożeństw i rekolekcje wielkopostne. Pod opieką ks. Bartka udostępnialiśmy bieżące wydarzenia na FB i stronie parafialnej.

Liczba parafian spadła z 2100 osób w statystyczną niedzielę 2019 roku do kilkudziesięciu w marcu. Mimo obostrzeń nikogo nigdy nie wyprosiliśmy z kościoła. Gdy sytuacja się poprawiła, latem przybywało nas. We wrześniu było już 1700 osób na Eucharystii przez całą niedzielę. Podczas drugiej fali epidemii liczba dominicantes spadła do 600.

Spotkania wspólnot: oazowej i Odnowy w Duchu Świętym, chóru, scholki, ministrantów, bielanek, Szkoły Biblijnej dla kobiet, Żywego Różańca, w ramach Formacji niedzielnej, AA, AN i inne mitingi odbywały się tylko podczas najmniejszego zagrożenia covidowego.

Na Covid umarło sześciu naszych Parafian. Wszyscy mieli choroby towarzyszące. Trzech naszych księży przechorowało Covid i są ozdrowieńcami. Przed pandemią pożegnaliśmy długoletniego kościelnego p. Wiesława Kołodziejskiego. Jego miejsce zajął pan Adrian Warchoł. Przydał się bardzo w czasie pandemii jako człowiek nie będący w grupie ryzyka. Na koniec roku drugi zawał miał jeden z organistów, pan Jerzy Łobodziński. Prosimy o modlitwę za jego zdrowie i księży związanych z naszą Parafią: ks. Stanisława Małkowskiego, ks. Mirosława Mikulskiego i ks. Łukasza Żaka.

Mieliśmy w tym roku historyczną, pierwszą prymicję naszego parafianina, ks. Marka Miziołka. Mamy obecnie w seminariach dwóch kleryków pochodzących z naszej Parafii. Ostatnio przyjęliśmy dwóch diakonów na praktyki: ks. Antoniego Przybysza i ks. Przemysława Matuszewskiego, którzy zostali wyświęceni w grudniu. Ks. Przemek został w naszej Parafii jako neoprezbiter. W naszej szkole ubyła jedna katechetka. Poszukujemy katechety albo katechetki. Na terenie naszej Parafii rośnie nowa szkoła. Do naszej Parafii doszła ulica Optyków, nowe bloki koło parkingu Promenady.

Covid spowodował zmianę planów duszpasterskich. Pierwsza Komunia Święta była we wrześniu. Uczestniczyło w niej 167 dzieci. We wrześniu biskup Marek Solarczyk dokonał bierzmowania 85 młodych ludzi przygotowywanych przez animatorów pod wodzą księdza Bartka. Przygotowania do sakramentów: chrztu, bierzmowania, małżeństwa są na razie ograniczone do minimum. Wczesną jesienią po raz pierwszy z księżmi prowadziliśmy rozmowy z rodzicami dzieci idących do Pierwszej Komunii Świętej. W całym roku ochrzczonych zostało 71 dzieci, mieliśmy 12 ślubów, wygłoszono 41 zapowiedzi przedślubnych. W pierwsze piątki odwiedzamy 25 chorych. Pogrzebów było 21. Udzieliliśmy też 70 zgód na pogrzeby poza Parafią. Na fali strajku kobiet było 11 apostazji.

Z rzeczy pozytywnych − wydłużył się czas spowiedzi. Zamiast spotkań wspólnot zwiększyliśmy liczbę adoracji Najświętszego Sakramentu. Są one praktycznie codziennie po Mszy wieczornej aż do godziny 20.00. Ks. Łukasz Piotrowski odnowił Żywy Różaniec rodziców za dzieci. W drugie niedziele wprowadzona została Msza dla osób w terapii. Dla osób uzależnionych mitingi zostały zamienione na dyżury terapeutyczne. Ministranci, Caritas, kręgi Domowego Kościoła, END, Oaza młodzieżowa, bielanki, Akcja Katolicka, Totus Tuus  spotykają się tylko, na ile to konieczne. Część spotkań wspólnotowych odbyła się on line. Uczestnicy wieczorów gier planszowych okazali się najszybsi do pomocy, kiedy ulewa zalała nam kościół i plebanię. Udało się przeprowadzić Różaniec do granic Parafii i kilka adoracji nocnych. W tym roku nie było festynów, ale były 3 ogniska i śpiewogranie.

Z powodu pandemii Kuria Warszawsko-Praska zobowiązała nas do umożliwienia przyjmowania Komunii Świętej na dłoń wiernego. W naszym kościele Komunii na rękę udziela zawsze ksiądz najbliżej zakrystii. Mamy nadzieję, że ta nowa praktyka nie osłabi miłości i szacunku do Pana Jezusa Eucharystycznego.

RZECZY MATERIALNE:

Pod względem materialnym rok zaczął się bardzo dobrze. Ofiary z kolędy zwiększyły się znacznie. Zgodnie ze wskazaniami Parafialnej Rady Ekonomicznej staraliśmy się doprowadzić finanse do stanu klarowności i transparentności, zwłaszcza w kwestii pracowników. Obecnie troje pracowników jest zatrudnionych na umowę o pracę.

Ufamy Bożej opiece i wsparciu św. Józefa, ale sprawy materialne są pewnym wyzwaniem. Podczas pandemii taca spadła dwukrotnie. Byłaby to katastrofa, ale na konto wpłynęło od Parafian prawie 100 tysięcy złotych. Osoby uczestniczące we Mszach świętych wrzucają ostatnio na tacę dwukrotnie więcej. Dzięki Waszej ofiarności „jeszcze Parafia nie zginęła, póki Wy żyjecie”.
Ze względu na zmniejszenie się wpływów finansowych musieliśmy ograniczyć prace remontowe do rzeczy rozpoczętych i tych, gdzie fachowcy byli już umówieni.
Skończyliśmy montowanie monitoringu terenu kościelnego i ekranów w kościele. Sporą inwestycją są nieskończone jeszcze prace na strychu plebanii. Mamy już ocieplone 2/3 stropu, wylane podłogi. Już jest cieplej u księży w mieszkaniach. Skończyliśmy cztery piony hydrauliczne na plebanii, poprawione zostały niektóre piony w kościele. Odmalowane zostały klatka schodowa w kościele, kaplica św. Wojciecha, boczny korytarz, wszystkie pomieszczenia na parterze (oprócz salki bielanek), zrobione szlifowanie w prezbiterium. Przeprowadziliśmy renowację dużego krzyża w ogrodzie, który groził upadkiem. Rozpoczęliśmy odnawianie ławek kościelnych. Dorobione zostało trochę mebli, np. regał na całą ścianę w sali numer 16. Zmieniony został wzmacniacz nagłośnienia w kościele na cyfrowy, wymieniono na nowe mikrofony przewodowe, bezprzewodowe i głośnik na zewnątrz. To pierwszy etap wymiany nagłośnienia. Odnowiona została księgarenka, która pełni również rolę poczekalni. Pozostała tam jeszcze ostatnia faza − meblowanie. Odnowiona jest wieczna lampka w kościele. Zakupiliśmy konfesjonał zamknięty (12 tysięcy złotych), odkurzacz przemysłowy do kościoła, krzesła używane podczas celebracji ślubów, dozownik na wodę święconą, dozowniki do dezynfekcji. Zakończona została wymiana ornatów.

Pan Jacek Szyjka wykonał dla nas pulpit przewodniczenia na Mszy świętej, dwa stoliki na paramenty do prezbiterium i stolik na gazetki parafialne i podstawę pod krzyż liturgiczny. Podpisaliśmy umowę z Osiedlem Wilga 2000. Zapłaciliśmy za służebność (do tej pory) i comiesięcznie płacimy teraz 360 złotych za możliwość korzystaniu z wjazd od ulicy Szkoły Orląt.

Starą plebanię wynajęliśmy za zgodą Rad parafialnych na Ośrodek Psychologiczny 12-kroków dla chrześcijan. Jedna trzecia parteru została tylko zarezerwowana dla naszej parafialnej Caritas. Wynajmujący plebanię w ramach umowy dokonali remontu. Koszt remontu z wymianą dachu wyniósł 80 tysięcy.

Dziękujemy za Waszą modlitwę, pomoc, wyrazy życzliwości, wsparcie materialne, trwanie we wspólnotach i że jesteście w Kościele na dobre i na złe.