2 niedziela Wielkiego Postu – 8.03.2020 r. 

  1. 30 lat temu, 8 III 1990 r., postawiono krzyż na terenie naszej Parafii. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania kościoła i parafii św. Patryka.
  2. Dziś po każdej Mszy św. członkowie naszej Grupy Misyjnej kwestują przed kościołem na misje. Obchodzimy bowiem w Polsce Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z misjonarzami. Na świecie pracuje 1903 polskich misjonarzy i misjonarek w 98 krajach. Pomagamy im finansowo i naszą modlitwą oraz postem.
  3. Dziś wieczorem o godz. 17.15 Gorzkie Żale z nauką pasyjną. O godz. 19.00 w ramach Formacji Niedzielnej przez cały Wielki Post będziemy omawiać kolejne elementy Mszy Świętej. Dziś chcemy omówić temat Darów ofiarnych. Jak przeżywać moment ofiarowania w każdej Eucharystii?
  4. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych: Droga Krzyżowa – w piątki o godz. 17.15 dla dzieci. Dla dorosłych w piątki o godz. 8.30 i 18.45. Gorzkie Żale – w niedziele w naszej parafii o godz. 17.15.
  5. Zapraszamy na spotkanie rady parafialne: Radę Duszpasterską w środę 18 III, a Radę Gospodarczą w czwartek 19 III po Mszy wieczornej. Spotkanie Rady Ekonomicznej odbyło się tydzień temu. Dzięki pomocy Rady Ekonomicznej zatrudniliśmy na umowę na okres próbny nowego kościelnego, pana Adriana.
  6. Podsumowanie tegorocznej kolędy: W naszej parafii są 7792 mieszkania. Wpuszczono nas do 2739, czyli przyjęło nas 45 rodzin mniej niż w ubiegłym roku. Daje to wynik 35%. Wizyty duszpasterskie w tym roku odbywaliśmy pod hasłem: „Co nas zbliża do Boga: Czy są to modlitwa, Słowo Boże, sakramenty lub wspólnota?”. Oprócz wspólnej modlitwy i błogosławieństwa w wielu domach rozmawialiśmy na powyższe tematy. Stosunkowo dobry wydaje się być poziom systematycznej modlitwy naszych parafian, natomiast niewystarczający poziom czytania Słowa Bożego. Jeśli nawet ktoś wybierał temat Słowa Bożego, okazywało się, że nie czyta go systematycznie. Jeśli chodzi o sakramenty, to świadomość ich potrzeby i przeżywania jest – u tych, którzy nas przyjęli – zaskakująco dobra. Osoby starsze, chore, które nie mogą przychodzić do kościoła, uczestniczą we Mszy świętej przez telewizję. Musieliśmy natomiast przypominać, że nie wolno odkładać tak długo czasu spowiedzi. Zdarza się bowiem, że osoby systematycznie modlące się deklarują, że nie były u spowiedzi dłużej niż rok. Temat wspólnot był podejmowany nierzadko. Z jednej strony ludzie noszą w sobie pragnienie przynależenia do wspólnot, ale z drugiej obawiają się osobiście zaangażować. W trakcie spotkań zgłaszano wiele potrzeb praktycznych i materialnych. Klimat życzliwości i zrozumienia dla Kościoła był dominujący. Nawet wśród nieprzyjmujących odnotowaliśmy tylko dwa przypadki odmowy agresywnej. Po kolędzie świat wydaje się inny niż ten z telewizora czy Internetu. Ludzie nie są aż tak skłóceni, rozpolitykowani czy sfrustrowani. Starają się kochać swoją rodzinę i Boga, radzić sobie z chorobami i codziennymi potrzebami. Ich radością jest szczęście rodziny. Przeważnie martwią się lub cieszą zdrowiem swoich rodziców, dobrem współmałżonka, rozwojem dzieci i wnuków. Ci, którzy interesują się jedynie pieniędzmi, grami komputerowymi, komórką, Internetem, przeważnie nas nie przyjmują. Jako księża spotykamy się z normalnymi, mądrymi, myślącymi ludźmi. Cieszymy się, że w niektórych domach nie otrzymaliśmy tradycyjnej ofiary kolędowej. To znak, ze parafianie rozumieją, że pieniądze nie powinny sprawić zamknięcia drzwi przed księdzem. Z tego, co jednak otrzymaliśmy, udało się zebrać 128 445 złotych. Jest to o 1/4 więcej niż w poprzednim roku. Nie wiemy, czemu zawdzięczamy aż tak duży wzrost ofiarności, ale z serca dziękujemy. Z tych pieniędzy pospłacaliśmy wszystkie zaległości w Kurii i parafii Nadwiśle, którą wspomagamy. Przeprowadzamy obecnie remont zachodniej części poddasza na plebanii – od ul. Rechniewskiego, tam gdzie wchodziły i rozrabiały gołębie. Robimy tam poprawki wylewki, ocieplenie styropianem i wełną mineralną. Robimy też remont jednej klatki schodowej. Budynek plebanii pękał bowiem w tamtym miejscu. Nie zagrażało to bezpieczeństwu budynku, ale już bardzo brzydko wyglądało. Dziękujemy za Wasze ofiary, a przede wszystkim za dobre, Boże spotkania kolędowe. Dziękujemy za przyjęcie Pana Jezusa w osobie księdza.
  7. W tym roku kolonie Caritas dla dzieci będą w Krynicy Morskiej od 28.06 do 11.07. Wszystkich informacji udziela p. Elżbieta Nowak, tel. 508 096 017.